قوانینی که اتباع خارجی در ترکیه باید بدانند !

شما وقتی به ترکیه مهاجرت می کنید به عنوان اتباع خارجی محسوب می شوید تا زمانی که اخذ شهروندی ترکیه کنید، حال خیلی مهم است که شما قوانینی که مربوط به اتباع خارجی هست را دقیق بدانید تا این مدت را بدون مشکل و آسوده بگذرانید، ما در این مطلب به مهم ترین قوانین می پردازیم تا شما با آگاهی از این موارد بتوانید در مورد مهاجرت به ترکیه تصمیم بهتری را بگیرید.

قانون حمایت از حقوق اتباع خارجی

قوانینی برای اتباع خارجی در ترکیه شامل بخش های مختلفی است که بهتر است هر کدام را جداگانه بررسی نمود. این ضوابط و مقررات بدین صورت در ادامه مطلب دسته بندی شده اند:

مجوز اقامت

شهروندان تعدادی از شهروندان کشورهای جهان می توانند بدون نیاز به ویزا وارد خاک ترکیه شوند. اما این همه ماجرا نیست! این ورود آسان به معنی اجازه اقامت و فعالیت قانونی در این کشور نیست. این بدان معناست که یک فرد تنها ۹۰ روز می تواند در این کشور اقامت موقت داشته باشد و در صورت تجاوز از این مدت باید جهت در خواست مجوز اقامت این کشور اقدام نماید. اقامت ترکیه به دو صورت است : دائم و موقت. جهت کسب اقامت دائم در این کشور ابتدا باید مجوز اقامت موقت دریافت کرده و سپس بتوانید آن را تا مدت زمان تعیین شده تمدید نمایید. افرادی که موفق به دریافت اجازه اقامت ترکیه شده اند می توانند بدون هیچ مشکلی به این کشور ورود و خروج نمایند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقالات پیشین ما در مورد انواع اقامت کشور ترکیه مراجعه کنید.

اخراج از ترکیه

یکی از قوانینی که باید در خصوص آن بدانید، دلایل اخراج یک فرد خارجی از کشور ترکیه است. به طور کلی اگر حضور فرد خارجی در خاک کشور ترکیه علیه امنیت عمومی، سیاسی و موجبات اداری باشد، فرد مورد نظر باید در مهلت داده شده از ترکیه برود در غیر این صورت اخراج خواهد شد. روند اخراج در این کشور زیر نظر وزارت کشور صورت می گیرد. برخی از دلایل اخراج از کشور ترکیه بدین صورت هستند: افراد قاچاقچی و روسپی و به طور کلی افرادی که از راه گرایش زنان به اعمال منافی عفت امرار معاش می ‎کنند، افراد اوباش و متکدیان، افرادی که بیماری ‌های مسری و یا جنون دارند و افرادی که درخواست پناهندگی شان رد شده است.

شهروندی کشور ترکیه

شهروندی کشور ترکیه با اقامت دائم آن فرق دارد. به عبارتی فردی که از اقامت دائم برخوردار است می تواند بدون محدودیت زمانی در ترکیه اقامت داشته و بدان ورود و خروج کند. اما فرد شهروند به جز برخورداری از این مزیت با حقوق و مزایای شهروندی نیز رو به رو خواهد شد. دریافت شهروندی این کشور شرایط و مراحل مخصوص به خود را داراست که در صورت نیاز به آگاهی می توانید به مطالب پیشین ما در این زمینه مراجعه نمایید.

فروش اموال غیر منقول به خارجیان در ترکیه

کشور ترکیه جهت فروش اموال غیر منقول به خارجیان، قوانینی وضع نموده است که برخی از آن ها را به طور خلاصه می توان این گونه عنوان نمود: برخورداری از اقامت کشور ترکیه، امکان خرید تا حداکثر ۳۰ هکتار زمین، حداکثر ۱۰ درصد مساحت یک شهر، ممنوعیت خرید در مناطق امنیتی به خصوص مناطق ممنوع نظامی، انجام مراحل فروش در دفتر ثبت اسناد مرکز شهر یا استان مربوطه. جهت آشنایی کامل با محدودیت ها و روند خرید ملک در کشور ترکیه می توانید به مطالب پیشین ما مراجعه کنید.

قوانین مربوط به وراثت

قانون ارث برای مهاجران در کشور ترکیه ، بر اساس اصل عمل متقابل است. بدان معنی که اموال مربوطه به همسر و فرزندان مالک خواهد رسید. تایید یا عدم تایید وصیت نامه و به طور کلی اختیارات انحصاری در مورد اموال غیر منقول در اختیار دادگاه های ترکیه قرار خواهد گرفت. به طور خلاصه می ‌توان عنوان کرد که گواهی وراثت اخذ شده از کشور خارجی و یا وصیت نامه ای تنظیم شده بر اساس قوانین کشور خارجی، برای انتقال اموال غیر منقول از طریق وراثت در ترکیه کافی نیست و باید حکم وراثت طبق قوانین و حقوق کشور ترکیه اخذ شود. در مورد میراث، باید اظهار کرد که تابع حقوق ملی فرد فوت شده است. اموال غیر منقول بر اساس قوانین کشور ترکیه صورت می ‌گیرد. قوانین اکتساب و تقسیم میراث، تابع قوانین کشوری است که دارایی فرد فوت شده در آن قرار گرفته است.

شرایط و قوانین خرید خانه

خرید ملک در ترکیه با رعایت شرایطی می ‌تواند منجر به اخذ اقامت این کشور شود. یکی از قوانین مهم که باید در مورد آن آگاهی داشته باشید این است که شما تنها ۲ سال زمان دارید تا شروع به ساخت پروژه کنید. همچنین لازم است تا پروژه مورد نظر در طی این دو سال به وزارتخانه مربوطه در کشور ترکیه معرفی شود. جهت افزایش سرمایه گذاری های خارجی در این کشور، دولت ترکیه قوانینی پیرو افزایش سود سرمایه گذاران وضع کرده است، تا بدین طریق بتواند میل به این اقدام را از سوی شهروندان باقی کشورها زیاد کند.

شرایط ازدواج اتباع خارجی

چه هر دو فرد از اتباع خارج باشند چه تنها یک طرف، جهت داشتن ازدواجی قانونی باید عقد شان توسط مسئولین مجاز صورت گیرد. یکی از قوانینی که در مورد ازدواج با یک شهروند ترک وجود دارد این است که امکان اخذ اقامت دائم فرد خارجی پس از گذشت ۳ تا ۵ سال، در صورت سوری نبودن، موجود است.

شرایط و قوانین سرمایه گذاری برای افراد خارجی

دولت ترکیه سعی کرده است با وضع قوانینی پیرو اعطا مزایا به سرمایه گذاران خارجی، تمایل آن ها را در سرمایه گذاری در این کشور بیفزاید. از جمله این قوانین می توان به این موارد اشاره کرد: امکان بهره مندی از امکانات مساوی با سرمایه داخلی برای سرمایه گذاری مستقیم، کسر مالیات، تخصیص محل سرمایه گذاری، حق بیمه و حمایت های مشابه دولتی.

شرایط افتتاح حساب بانکی

افتتاح حساب بانکی برای افراد خارجی قوانین مخصوص به خود را داراست. یکی از این قوانین ارائه آدرس محل سکونت فرد خارجی است که می تواند آدرس یکی از بستگان و یا آشنایان فرد خارجی نیز باشد. از طرفی، امضای مدیر شرکت خارجی برای افتتاح حساب شرکتی الزامی است. جهت آشنایی با دیگر شرایط و روند افتتاح حساب بانکی برای خارجیان در ترکیه به سایر مطالب ما در این زمینه نگاهی بندازید!

مجوز کار

همان طور که در مطالب گذشته به آن اشاره کردیم، عدم نیاز به ویزا برای ورود به این کشور به معنی اجازه برای اقامت طولانی تر و نیز کار کردن قانونی نیست! بدین منظور نیاز است که جهت اخذ اقامت کار این کشور دست به کار شوید! به طور کلی ۳ نوع مجوز کار در این کشور وجود دارد که شامل مجوز کار مستقل، مجوز کار نامحدود و مجوز کار مدت دار می شود. از آن جایی که هر یک از این مجوز ها شرایط مخصوص به خود را داراست، برای آشنایی با هر کدام باید مطالب مربوط به آن در وب سایت ما را بخوانید.

حقوق و دستمزد

دستمزد خارجیان در این کشور تماما به شغل مورد نظر بستگی دارد. اگر می خواهید از بالاترین دستمزد مشاغل و حداقل دستمزد ها در ترکیه آشنا شوید، می توانید به مقاله ای در این راستا که در گذشته منتشر کردیم سری بزنید.

اشتغال

در کنار بحث مجوز کار، لازم است بدانید که در این کشور بعضی از مشاغل در این کشور برای خارجیان ممنوع است. برای مثال وکالت، مشاغل مربوط به دفاتر اسناد رسمی و افسر امنیتی در نهادهای خصوصی یا دولتی از این قبیل مشاغل هستند.

خدمات بهداشتی و دندانپزشکی

یکی از دلایل سفرهای زیاد به کشور ترکیه در کنار بحث توریستی، خدمات بهداشتی، درمانی و دندانپزشکی است. خارجیان می توانند به طور کامل از این امکانات بهره مند شوند. مطالب پیشین ما در این زمینه به طور کامل در خصوص بیمه، نحوه وقت گرفتن و بهترین بیمارستان های این کشور توضیح داده است.

قوانین راهنمایی و رانندگی

یکی از مواردی که بدو ورود به ترکیه با آن سر و کار خواهید داشت، اختیار کردن خودرو و قوانین راهنمایی و رانندگی این کشور است زیرا زندگی در دنیای امروز بدون ماشین بسیار سخت است. از جهتی این قوانین با دیگر کشورها تا حدودی مشابه است اما دانستن جزییات آن و خواندن مطالب پیشین ما می تواند شما را به طور کامل آگاه کند.