خرید فرانچایز در ترکیه

یکی از راه های مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه خرید فرانچایز در ترکیه است. فرانچایز را به‌ نوعی می‌توان اخذ نمایندگی و یا خرید اجاره امتیاز یک برند تجاری دانست. در ادامه به تعریف و بررسی دقیق‌ تر این موضوع خواهیم پرداخت.


فرانچایز به چه معناست؟

فرانچایز برگرفته از کلمه فرانسوی به معنای صداقت و آزادی است ولی در صنعت و تجارت مفهوم دیگری دارد. می‌توان گفت فرانچایز یک مدل تجاری برای سرمایه‌گذاری و آغاز کسب‌وکاری جدید است که جنبه‌های مثبت و منفی خاص خود را دارد.
فرانچایز به تعریف ساده یک فرصت تجاری است که به شما این امکان را می‌دهد تا با پرداخت هزینه‌ای مشخص، بتوانید به‌صورت قانونی از تخصص، ایده‌ها و فرآیندهای شخص دیگری استفاده کنید.
ممکن است تاکنون به این قضیه فکر کرده باشید که تمامی رستوران‌های زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد و یا فروشگاه‌های لباس و… برای فرد خاصی است، در اشتباه بوده‌اید. تقریباً تمامی هتل‌های معروف، رستوران‌ها و فروشگاه‌ های بزرگ زنجیره‌ای از این مدل تجاری استفاده می‌کنند.

تعریف توافقنامه فرانچایز

رابطه‌ای که میان مک‌دونالد و KFC به‌عنوان فرانچایز دهنده (صاحب‌امتیاز) و صاحب یک شعبه مک‌دونالد به‌عنوان فرانچایز گیرنده (خریدار فرانچایز) را فرانچایز می‌گویند. مک‌دونالد و KFC را به‌عنوان بزرگ‌ترین فرانچایز های دنیا همه می‌شناسیم. این شرکت‌ها مدل و علامت تجاری، مواد اولیه، آموزش‌های لازم، تبلیغات و تجهیزات خود را در اختیار علاقه‌مندان و متقاضیان قرار می‌دهند.
کسب‌وکار این شرکت‌ها فروش همبرگر و یا مرغ کنتاکی نیست؛ فروش شعب رستوران و نمایندگی فروش است. با خرید فرانچایز در ترکیه علاوه بر اخذ نمایندگی معتبر برای شروع کسب‌وکار، پس از چند سال می‌توانید اقامت دائم کشور ترکیه را اخذ نمایید.
فرانچایز در برخی موارد به معنای داشتن حق استفاده از نام، مارک تجاری فرانچایزر (صاحب برند تجاری شناخته‌شده) و همچنین مدل تجاری که قبلاً آزمایش‌شده، است.

حوزه‌های اخذ نمایندگی در کشور ترکیه

خرید فرانچایز در ترکیه از میان ۸۰۰ برندی که برای اعطا نمایندگی در این کشور وجود دارند، گردش مالی سالانه ۲۵ میلیارد دلار را برای اقتصاد کشور تولید می‌کنند. از میان این ۸۰۰ برند، ۲۰۰ مورد آن خارجی و ۶۰۰ عدد از آن‌ها ترکیه‌ای است. هنگامی قصد راه‌اندازی کسب‌وکار خود از طریق خرید فرانچایز در ترکیه رادارید، در هر صنعتی که تمایل به ورود داشته باشید می‌توانید اقدام به اخذ نمایندگی نمایید.
 فرانچایز در بخش رستوران در ترکیه
 فرانچایز در قسمت کافی‌شاپ در ترکیه
 فرانچایز در بخش سلامت
 فرانچایز در حوزه آموزش
 فرانچایز در حوزه کسب‌وکارها کوچک
 فرانچایز در حوزه برنامه‌های سرگرمی و تفریحی

دلایل رشد فرانچایز در ترکیه

سرمایه‌گذاران خارجی به دلایل متعددی ازجمله افزایش نرخ مهاجرت و ورود توریست به این کشور تمایل زیادی به خرید فرانچایز در ترکیه نشان داده‌اند. برخی از این دلایل عبارت‌اند از:
• افزایش شهرنشینی
• موقعیت جغرافیایی این کشور
• سیاست‌های حمایتی دولت ترکیه از سرمایه‌گذاران خارجی
• استقبال مردم از غذاهای ترکی
• افزایش مراکز خرید در ترکیه

خرید فرانچایز در ترکیه

خرید فرانچایز در ترکیه امکان استفاده از سیستم تجاری شخص دیگری را در کشور ترکیه به شما می‌دهد. این حق استفاده می‌بایست با یک هزینه اولیه مشخص خریداری شود، میان خریدار فرانچایز و صاحب‌امتیاز قرارداد تفاهم‌نامه عقد و امضا گردد و سپس متقاضی تجارت خود را آغاز می‌نماید. تجارتی که انجام می‌دهید تا حدودی می‌بایست مطابق با مدل صاحب‌امتیاز فرانچایز اداره کنید. رستوران‌های فست فودی، مک‌دونالد و برگر کینگ از نمونه‌های پرطرفدار خرید فرانچایز هستند.
نکته مهمی که می‌بایست در خرید فرانچایز و آغاز کار و تجارت خود تحت نظر یک برند توجه داشته باشید، این است که با اخذ نمایندگی یک برند تجاری فقط به فروش محصول آن شرکت نمی‌پردازید. بلکه می‌بایست از یک روش ثابت برای فروش استفاده کنند. که این روش شامل بازاریابی، دستورالعمل‌ها و تبلیغات یکسان با سایر نمایندگی‌ها است. حال که شما هم جزوی از این برند تجاری محسوب می‌شوید، می‌بایست در پیروی از قوانین با این سیستم همراه باشید.

خرید فرانچایز رایگان

یک دسته شرکت در کشور ترکیه وجود دارند که اخذ نمایندگی و خرید فرانچایز در ترکیه از آن‌ها با هزینه‌ای بسیار کم و تقریباً رایگان خواهد شد. این مورد بیشتر مربوط به شرکت‌هایی است که کمتر شناخته‌شده‌اند.
داشتن مشتری کمتر برای این شرکت‌ها به‌منزله بهره‌مندی از سود کمتر خواهد بود. این شرکت‌های نوپا نسبت به سایر نمونه‌های موفق به زمان بیشتری نیاز دارند تا از طریق واگذاری نمایندگی، فروش امتیاز فرانچایز و تبلیغات گسترده به موفقیت و شهرت برسند؛ بنابراین امتیاز خود را با هزینه‌ای بسیار کم به فروش می‌رسانند تا سریع‌تر این روند را طی نموده و میان مردم شناخته شوند.

اعطا نمایندگی رایگان در ترکیه

شرکت‌هایی نمایندگی خود را با هزینه‌هایی بسیار کم و یا در برخی موارد به‌صورت رایگان اعطا می‌نمایند، احتمال موفقیت کمتری نسبت به خرید فرانچایز در ترکیه دارند. البته ازنظر هزینه‌ای نیز تفاوت‌های بسیاری باهم دارند. برخی از این شرکت‌ها عبارت‌اند از:
• خرید فرانچایز محصولات نظافت خودرو
• اخذ نمایندگی عطر
• خرید فرانچایز همبرگر
• اخذ نمایندگی چیغ کوفته
• خرید فرانچایز دونر
• خرید فرانچایز پیتزا
• خرید فرانچایز آب‌معدنی
• خرید فرانچایز چیپس و محصولات غذایی
• خرید فرانچایز فروش کارت‌های بازی
• خرید فرانچایز کفش

ویژگی‌های فرانچایز

با توجه به ارزیابی‌هایی که تاکنون صورت گرفته است، خرید فرانچایز در ترکیه برای افرادی مناسب است که برای سرمایه‌گذاری و راه‌اندازی کسب‌وکار برنامه مطمئن و مشخص تجاری نداشته، اهل ریسک نیستند، با بازار کار آشنایی نداشته و تجربه‌ای در مورد سرمایه‌گذاری ندارند. خرید فرانچایز در اروپا و کانادا نیز به همین منوال است.
از ویژگی‌ها و مزایای خرید فرانچایز در ترکیه می‌توان به دستیابی به الگوی آزمایش‌شده کسب‌وکاری اشاره کرد که منجر به کاهش نرخ ریسک در سرمایه گذرای می‌شود. دیگر مزایای فرانچایز به شرح زیر هستند:
• کاهش میزان ریسک سرمایه‌گذاری در کشورهای خارجی از طریق برنامه‌های آزمایش‌شده
• عدم نیاز به تدوین و تعیین برنامه آماده‌سازی و بیزینس پلن
• عدم نیاز به تبلیغات (برند از قبل معرفی‌شده و تبلیغات توسط صاحب برند انجام می‌شود.)
• کاهش زمان آماده‌سازی برای طراحی، اجرا و…
• از بین رفتن درگیری‌ها با پیمانکاران به علت تعریف موارد دقیق
• کاهش هزینه‌ها به سبب وجود استانداردهای اجرایی
• انجام پیشگیری‌های لازم برای مقابله با مشکلات پیش روی اجرا
• دریافت پشتیبانی تخصصی و فنی توسط شرکت ارائه‌دهنده فرانچایز در صورت لزوم

هزینه خرید فرانچایز

برای خریداری حق امتیاز یک برند تجاری همچون مک‌دونالد نیاز به هزینه‌ای در حدود ۱۰ الی ۱۱ میلیارد تومانی دارید. با پرداخت این هزینه، حق امتیاز مک‌دونالد برای مدت‌زمان ۲۵ سال به شما اعطا خواهد شد. خریداری حق امتیاز برندهای تجاری با سطح پایین‌تر هزینه‌های کمتری در حدود ۳ الی ۴ میلیار تومان خواهند داشت ولی نمی توان توقع بازگشت سرمایه و سودآوری در حد مک‌دونالد را از آن داشت.

فرآیند خرید فرانچایز

افرادی که قصد خرید فرانچایز و اخذ نمایندگی دارند، سرمایه‌گذار می‌بایست از چند ماه قبل در دوره‌های آموزشی راه‌اندازی شعبه برند تجاری شرکت کنند. در این مدت متقاضی طی دوره آموزشی‌ای که زیر نظر متخصصان می‌گذراند، با امور مالی، سیستم مدیریتی، نحوه کار با دستگاه‌های مدرن موجود در کمپانی و… آشنا می‌شود تا بتواند مهارت‌ها و ویژگی‌های لازم برای مدیریت یکی از شعبه‌های برند تجاری موردنظر را کسب نماید.
اخذ اقامت از طریق خرید فرانچایز در ترکیه
از طریق خرید فرانچایز در ترکیه و یا کشورهای اروپایی می‌توانید موفق به اخذ اقامت شوید. خرید فرانچایز یکی از روش‌های مطمئن ولی پرهزینه برای دریافت اقامت است. البته بر اساس تحقیقات به‌عمل‌آمده، گزارش‌ها و آمارهای موجود، پس از شروع کسب‌وکار بسته به میزان مشتریان، فضای مغازه و محیطی که در آن قرار دارد، سود و درآمد خالص به‌صورت میانگین بین ۵۰ الی ۶۰ هزار یورو و یا حتی بیشتر خواهد بود.
پس از خرید فرانچایز و راه‌اندازی کسب‌وکار، فرد متقاضی می‌تواند با مراجعه به سفارت و ارائه مدارک و اسناد لازم درخواست خود را در راستای اخذ اقامت دائم کشور ترکیه برای خود و اعضای خانواده ثبت نماید. پس از طی مراحل قانونی، با درخواست وی موافقت خواهد شد.

سرمایه لازم جهت راه‌اندازی فرانچایز

افراد به‌منظور راه‌اندازی کسب‌وکار در ترکیه علاوه بر خرید امتیاز برند موردنظر، بایستی هزینه‌های دیگری نیز پرداخت کنند که به شرح زیر است.
• اجاره یا خرید ملک برای راه‌اندازی فرانچایز مدنظر؛ البته ملک و محل آن باید مورد تأیید مالکان برند خریداری‌شده باشد.
• هزینه لازم برای دکوراسیون و طراحی داخلی ملک
• هزینه لازم جهت استخدام نیروی کار مجرب و حرفه‌ای
• سرمایه لازم جهت خرید مواد اولیه بر اساس نوع فرانچایز انتخابی
مالکان فرانچایز خریداری‌شده ملزم به ارائه مشاوره‌های لازم در تمامی مراحل راه‌اندازی هستند.
ولی پرداخت هزینه موردنیاز بر عهده متقاضیان خواهد بود؛